OPPIK končí, nové programy nastoupí už v říjnu

Navštívit

Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Informační portál o dotacích pro podnikatele

přináší

Pro více informací volejte
800 505 565

Audit Ministerstva financí nemusí znamenat pro IT firmy katastrofu

Audit Ministerstva financí nemusí znamenat pro IT firmy katastrofu

11. duben 2018

Poradenské společnosti intenzivně komunikují s MPO na smysluplném řešení nastalé situace.

Média v minulém týdnu informovala o tom, že Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) sdělilo českým IT firmám, které měly schválené evropské dotace na mzdy vývojářů pro sofistikované IT projekty, že peníze za schválených podmínek ve významném rozsahu nedostanou. Jedná se o dotace ve výši přibližně 3 miliardy korun určené pro 456 firem. Audit Ministerstva financí totiž odhalil, že dotační výzvy nastavené MPO mohou být hodnoceny jako v rozporu s regulemi unijní podpory.

Informace z MPO, která v pátek 6. 4. 2018 odešla do elektronických schránek stovek IT firem, nastiňuje další postup; všechny projekty se musí upravit tak, aby odpovídaly novému nastavení pravidel. Ta ovšem doposud nebyla zveřejněna! I tak lze předpokládat, že se příjemcům schválené podpory chybou úředníků výrazně změní pravidla „v průběhu hry“, a to v jejich neprospěch. Zástupci MPO dále naznačují, že firmy, které mají své projekty v příliš pokročilé fázi, ve které již není možné je změnit, budou muset vyplacené dotace vracet.

S tak jednoznačným závěrem však nesouhlasí advokát Mgr. Ing. Jan Valtr z advokátní kanceláře eLegal. “Povinnost dotaci vrátit nemusí být tak jednoznačná, jak by se mohlo zdát, k takovému řešení  by mohla vést poměrně dlouhá a složitá cesta. U jednotlivých případů by se mohlo přihlížet i k tomu, kdo a jakým způsobem vyvolá v příjemcích podpory očekávání, že jim je podpora vyplácena po právu“ Jan Valtr dále uvádí, že ve hře může být také otázka odpovědnosti státu. „Stát odpovídá za škodu způsobenou při výkonu státní moci a poškození se v zákonem stanovených případech mohou domáhat náhrady. V tomto případě se jedná o komplikovanou záležitost s mnoha proměnnými, nicméně úspěch příjemců v takových sporech nelze vyloučit.“, informuje Valtr a dodává, že se na advokátní kancelář eLegal už řada IT firem, kterých se problém týká, obrátila s dotazy na možné řešení situace právní cestou. Vznik právních sporů je tedy nasnadě.

MPO již společně s poradenskými firmami pracuje na hledání řešení celé situace, není proto potřeba propadat panice.

Dotazník žadatele o dotaci

Zjistěte, které dotační programy jsou pro vás vhodné.

Aktuality e-mailem

Zanechte váš e-mail, abyste o aktuálních dotačních možnostech věděli jako první

Přihlášením k odběru newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Nesprávný formát e-mailu.

Aktuální dotační programy

Nemovitosti - Pomoc po tornádu rekonstrukce a rozšíření objektů zasažených tornádem
Inovační vouchery nákup expertních služeb v oblasti inovací
Zobrazit vše
  • bezplatná konzultace vašeho záměru
  • příprava dotačního projektu
  • zpracování žádosti o dotaci
  • realizace výběrového řízení
  • administrace projektu po schválení dotace
Chci se poradit
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Informace o zpracování osobních údajů