S vypršením lhůty pro předkládání předběžných žádostí o dotaci se však ukazuje, že zájem firem několikanásobně přesahuje dostupnou alokaci.
Ředitel poradenské společnosti eNovation Jiří Pavlíček podotýká, že větší zájem podniků o dotace jeho firma za osm let své existence nezažila. Obdobnou zkušenost má i Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest, která dotace pro podniky administruje a denně odpovídá na dotazy uchazečů o dotace. Stejně mluví i další poradenské firmy sdružené v Asociaci pro evropské fondy (APEF).
„Největší ohlas mají programy Úspory energie, Nemovitosti, ICT a sdílené služby, případně Potenciál,“ upozorňuje Jiří Pavlíček, čímž dokládá, že podniky mají zájem o všechny čtyři prioritní oblasti OPPIK – výzkum a vývoj, energetika, podpora malých a středních podniků i ICT.
dostane se na všechny?
Ministerstvo průmyslu a obchodu si podporu tuzemského podnikání stanovilo jako jednu z hlavních priorit. Ačkoli byl termín příjmu plných žádostí odsunut o dva měsíce, úředníci neustále upřesňují podmínky a metodiku dotačních programů. Vyjasňování dotačního prostředí bohužel kalí nedostatečná alokace otevřených programů.
Úředníci přitom mohou administrativně rozhodnout o zvýšení alokace otevřených programů. Rozhodnutí by dávalo smysl z několika důvodů. V porovnání s minulým obdobím došlo ke zvýšení celkového rozpočtu určeného pro české firmy na 120 mld. korun, zároveň ovšem byla snížena procentuální výše podpory jednotlivých projektů. „Česká republika tedy musí vygenerovat mnohem více projektů než v minulosti. Navíc máme již teď více jak dvouleté zpoždění,“ doplňuje Jiří Pavlíček. „Bude škoda, pokud se na řadu kvalitně připravených projektů kvůli nedostačujícímu rozpočtu první výzvy nedostane. Paradoxně pak v roce 2020 můžeme zjistit, že celkový rozpočet OPPIK nedokážeme vyčerpat a peníze zůstanou v Bruselu.“
Nemusí však být zle. Zkušenost s nevyužitými dotacemi z minulých let je velmi živá. MPO navíc může počítat s výraznou podporou odborné veřejnosti, profesních svazů, asociací i samotných žadatelů při nastavování systému tak, aby dotace pro firmy skutečně přispěly k co největšímu rozvoji celého hospodářství.