Přitom v rámci OPPIK je ze 117 mld. Kč vyčerpáno necelých 22,5 mil. Kč. Problémem je jednak pomalý proces hodnocení, jednak omezená funkčnost monitorovacího systému MS2014+, který administruje dotační žádosti. Většina podniků, jejichž projekty jsou již schváleny, nemohou dotace z EU čerpat, neboť neobdržely tzv. Rozhodnutí o poskytnutí dotace. Ta nejsou vydávaná právě z důvodu omezené funkčnosti monitorovacího systému MS2014+. Porovnání v období 2007 - 2013 a 2014 - 2020 po 3 letech čerpání je dobře znatelné z grafů níže.
![]() |
![]() |
Běžné nedostatky systému MS 2014 +?
Podle Šlechtové vykazuje systém běžné nedostatky. Ve skutečnosti je však v mnohém nefunkční a limituje zásadní kroky Ministerstva průmyslu a obchodu i dalších řídicích orgánů. Nicméně ministryně pro místní rozvoj přislíbila, že dílčí změny jako bylo např. rozmístění "klikátek" ustoupí skutečným prioritám. „Pokud ministerstvo pro místní rozvoj nebude řešit tyto skutečné priority, obávám se, že se česká vláda bude v budoucnu intenzivně zabývat závažnými ekonomickými dopady na ČR způsobených nedočerpáním desítek miliard korun,“ říká Jiří Pavlíček, ředitel poradenské firmy eNovation s.r.o.
Tiskovou konferenci je možné zhlédnout na webu ČT 24 stejně jako přímý vstup Jiřího Kvíze, konzultanta společnosti eNovation a Asociace pro evropské fondy, jenž se vyjadřuje k čerpání financí z EU.
Máte-li dotazy, pište na info@oppik.cz.