OPPIK končí, nové programy nastoupí už v říjnu

Navštívit

Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Informační portál o dotacích pro podnikatele

přináší

Pro více informací volejte
800 505 565

Zavádějící informace MMR k čerpání financí z EU

Zavádějící informace MMR k čerpání financí z EU

28. listopad 2016

V pátek 25. 11. 2016 shrnul premiér na tiskové konferenci hodnocení práce ministryně Šlechtové. Ministryně pro místní rozvoj byla pochválena za úspěšné dočerpání peněz z evropských fondů z období 2007 – 2013. O současném stavu čerpání finančních prostředků z EU, který je mnohem horší, než byl ve stejném období za minulé vlády, žádná fakta nezazněla.

Přitom v rámci OPPIK je ze 117 mld. Kč vyčerpáno necelých 22,5 mil. Kč. Problémem je jednak pomalý proces hodnocení, jednak omezená funkčnost monitorovacího systému MS2014+, který administruje dotační žádosti. Většina podniků, jejichž projekty jsou již schváleny, nemohou dotace z EU čerpat, neboť neobdržely tzv. Rozhodnutí o poskytnutí dotace. Ta nejsou vydávaná právě z důvodu omezené funkčnosti monitorovacího systému MS2014+.  Porovnání  v období 2007 - 2013 a 2014 - 2020 po 3 letech čerpání je dobře znatelné z grafů níže. 


Běžné nedostatky systému MS 2014 +?
Podle Šlechtové vykazuje systém běžné nedostatky. Ve skutečnosti je však v mnohém nefunkční a limituje zásadní kroky Ministerstva průmyslu a obchodu i dalších řídicích orgánů. Nicméně ministryně pro místní rozvoj přislíbila, že dílčí změny jako bylo např. rozmístění "klikátek" ustoupí skutečným prioritám. „Pokud ministerstvo pro místní rozvoj nebude řešit tyto skutečné priority, obávám se, že se česká vláda bude v budoucnu intenzivně zabývat závažnými ekonomickými dopady na ČR způsobených nedočerpáním desítek miliard korun,“ říká Jiří Pavlíček, ředitel poradenské firmy eNovation s.r.o.

Tiskovou konferenci je možné zhlédnout na webu ČT 24 stejně jako přímý vstup Jiřího Kvíze, konzultanta společnosti eNovation a Asociace pro evropské fondy, jenž se vyjadřuje k čerpání financí z EU.

Máte-li dotazy, pište na info@oppik.cz.

Dotazník žadatele o dotaci

Zjistěte, které dotační programy jsou pro vás vhodné.

Aktuality e-mailem

Zanechte váš e-mail, abyste o aktuálních dotačních možnostech věděli jako první

Přihlášením k odběru newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Nesprávný formát e-mailu.

Aktuální dotační programy

Nemovitosti - Pomoc po tornádu rekonstrukce a rozšíření objektů zasažených tornádem
Inovační vouchery nákup expertních služeb v oblasti inovací
Zobrazit vše
  • bezplatná konzultace vašeho záměru
  • příprava dotačního projektu
  • zpracování žádosti o dotaci
  • realizace výběrového řízení
  • administrace projektu po schválení dotace
Chci se poradit
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Informace o zpracování osobních údajů