OPPIK končí, nové programy nastoupí už v říjnu

Navštívit

Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Informační portál o dotacích pro podnikatele

přináší

Pro více informací volejte
800 505 565

Elektromobily startují. Na plný plyn se rozjedou v lednu

Elektromobily startují. Na plný plyn se rozjedou v lednu

7. prosinec 2016

Finanční podpora z EU na pořízení elektromobilu – to je jeden z cílů programu Nízkouhlíkové technologie. Výzva by měla být vyhlášena už v průběhu ledna 2016. „Budoucnost patří alternativním pohonům. Připravme se na to,“ říká Daniel Žáček, specialista na dotace z EU.


jaký je cíl této aktivity? A jak je to s termínem otevření výzvy?

Podle poskytovatele dotace, Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, dojde k vyhlášení výzvy už v průběhu ledna. Jde především o motivaci využívat ekologičtější způsoby dopravy. Je jasné, že budoucnost automobilové dopravy bude nezbytně ve znamení alternativních pohonů. Program podpory Nízkouhlíkové technologie, součást Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OPPIK), cílí na větší rozšíření nízkouhlíkových technologií při nakládání s energií a usiluje o zvýšení využívání druhotných surovin.


JAKÝ BUDE PRAVDĚPODOBNĚ TYPICKÝ ZÁJEMCE?

Předpokládám, že zájem o pořízení takového vozu bude vycházet ze dvou skupin.  Z podniků, které na „zelené“ komunikaci staví image, a z podniků v čele s majitelem, který v takové aktivitě vidí vyšší smysl. Jeho chování je environmentální – přemýšlí o životním prostředí a přírodních zdrojích a aktivně v tomto ovlivňuje své okolí, tedy i svou firmu. Dotace je určena pro podnikatelské subjekty všech velikostí i pro podniky, které jsou ze 100 % vlastněny veřejným sektorem.


NA CO SE DOTACE PŘESNĚ VZTAHUJE?

Na samotné pořízení elektromobilu, resp. na podíl z ceny elektromobilu, která přesahuje průměrnou cenu vozidla se spalovacím motorem. Podporovanými obchodními třídami vozidel dle SDA (Svazu dovozců automobilů) jsou mini, malé, nižší střední, střední a MPV (Multi-Purpose Vehicle – víceúčelové vozidlo). Dotace nebude poskytována na vozidla luxusní, terénní či sportovní třídy.


KOLIK MŮŽE ZÁJEMCE, KTERÝ SE PRO POŘÍZENÍ ELEKTROMOBILU ROZHODNE, ZÍSKAT?

V programu Nízkouhlíkové technologie se očekává alokace 250 mil. Kč, na podporu pořízení elektromobilů bude vyčleněno cca 70 mil. Výše dotace, kterou může podnik získat, se liší podle jeho velikosti. Pro malý podnik je to až 70 % způsobilých výdajů. V případě středního podniku je to až 60 %, v případě velkého podniku až 50 % způsobilých výdajů. Maximální výše dotace na pořízení elektromobilu je až 3 mil. Kč.


PROČ SI ELEKTROMOBIL POŘÍDIT?

Tyto automobily jsou sice dražší, ale samozřejmě ekologičtější. Jejich provoz je mnohem levnější než u stávajících dopravních prostředků. Navíc je jejich údržba podstatně jednodušší. Společnosti, které vlastní velké množství automobilů, tak uspoří peníze za jejich údržbu. Elektromobily jsou i pro automobilky velkým byznysem, proto se již zavazují k budování sítě elektrodobíjecích stanic.
A jak už jsem zmiňoval – pro firmu je to i dobrá image. Podniky se mohou jako první podílet na zavádění inovativních technologií v ČR, a tak mohou zvýšit svůj náskok před konkurencí. Ekologicky smýšlející firmy jsou u nás veřejností hodnoceny velmi pozitivně.


O DOTACI BUDE PATRNĚ VELKÝ ZÁJEM. NA ČEM stojí její schválení?

Hlavně na dobře zpracované žádosti o podporu. Příčinou jejího neschválení bývá podcenění času, který je jí třeba věnovat. Podniky přípravu odkládají a začínají na ní pracovat na poslední chvíli. Žádost pak není tak kvalitní, jak by mohla a především měla být. Přitom u kolových výzev jde u dotačních žádostí o kvalitu.


ZPRACOVÁNÍ DOTAČNÍ ŽÁDOSTI NENÍ asi PRO PODNIK, KTERÝ ji vidí POPRVÉ, ZÁLEŽITOST NA HODINU ČASU...

To určitě ne. Zpracování kvalitní žádosti o dotaci je o mnoha hodinách času. Samozřejmě je třeba nastudovat hodně složitých dokumentů. Podniky, které se papírování chtějí vyhnout anebo na něj nemají čas, se často obracejí na odborníky. Ti vědí, jak potřebné dokumenty zpracovat a vezmou si žádost kompletně na starost i s jejím podáním. Zpracují ji za podstatně kratší čas.


S Danielem Žáčkem si můžete na info@oppik.cz nebo na 800 505 565 domluvit osobní bezplatnou konzultaci.

Dotazník žadatele o dotaci

Zjistěte, které dotační programy jsou pro vás vhodné.

Aktuality e-mailem

Zanechte váš e-mail, abyste o aktuálních dotačních možnostech věděli jako první

Přihlášením k odběru newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Nesprávný formát e-mailu.

Aktuální dotační programy

Nemovitosti - Pomoc po tornádu rekonstrukce a rozšíření objektů zasažených tornádem
Inovační vouchery nákup expertních služeb v oblasti inovací
Zobrazit vše
  • bezplatná konzultace vašeho záměru
  • příprava dotačního projektu
  • zpracování žádosti o dotaci
  • realizace výběrového řízení
  • administrace projektu po schválení dotace
Chci se poradit
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Informace o zpracování osobních údajů