OPPIK končí, nové programy nastoupí už v říjnu

Navštívit

Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Informační portál o dotacích pro podnikatele

přináší

Pro více informací volejte
800 505 565

Evropské dotace 2014-2020: uspějí připravení

Evropské dotace 2014-2020: uspějí připravení

5. srpen 2014

Úředníci Evropské komise momentálně posuzují finální podobu Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OPPIK). Podle posledních informací sice ještě může českou vládou schválený dokument dostát dílčích změn, kontury programu jsou ovšem dané.

První výzvy v rámci OPPIK lze očekávat už na přelomu roku. Vzhledem k tomu, že průměrná délka trvání výzvy se pohybuje od jednoho do dvou měsíců, je nejvyšší čas na přípravu na nové dotační období.
Připravují se úředníci ministerstva průmyslu a obchodu, nezahálí ani agentura CzechInvest. Jaké jsou však kroky, které by měl provést ještě před vypsáním prvních výzev podnikatel?

 

Kvalitní investiční plán

Ačkoli to může znít paradoxně, odborníci se shodují na tom, že mezi nejlepší dotační projekty patří ty, které by se realizovaly i bez dotace. Souvisí to především s tím, že investor má v takovém případě jasnou představu o svých záměrech. Kvalitně připravený plán musí zohlednit potřebu investice a její dopad na zvýšení kvality produktů či služeb.

 

Dotační audit

Dotace je pro podnikatele velmi vítaným přilepšením. Jak jsme již uvedli, konečná podoba OPPIK sice ještě nebyla v Bruselu schválena. Zkušení odborníci však dokáží už nyní realisticky zhodnotit Vaše investiční plány a nastínit jejich možný překryv s konkrétními dotačními možnostmi. Nebojte se proto experty kontaktovat.

 

Potřebná povolení

Zejména u projektů, které zahrnují stavební zásahy, je vhodné začít s vyřizováním relevantních povolení. Stavební příprava totiž není krátká a bez potřebných dokumentů se může stát, že na rozdíl od konkurence nestihnete žádost o dotaci podat včas.

 

Financování projektu

Ne vždy má podnikatel dostačující prostředky ke spolufinancování dotačních projektů z vlastních zdrojů. Už v době podávání žádosti je proto vhodné mít představu, jak bude projekt financován. Neuškodí například předběžný příslib bankovní půjčky.

 

Možnosti partnerství

Při hodnocení projektů, které zahrnují výzkumné aktivity, bývá bodově ohodnoceno i partnerství soukromého sektoru s výzkumnými institucemi či univerzitami. Příprava na nové dotační období by tedy mohla obsahovat i rozhození sítě na relevantní partnery s dotazem na možnou spolupráci při realizaci dotačního projektu.

Přípravu na nové dotační období není radno podcenit. OPPIK se totiž chystá podporovat zejména velmi kvalitně připravené projekty. Neváhejte do své přípravy zapojit kontakt s poradenskou společností. Odborníci Vám pomohou vybrat ten správný směr a přiblíží Vás k evropským penězům.

Související dokumenty

Dotazník žadatele o dotaci

Zjistěte, které dotační programy jsou pro vás vhodné.

Aktuality e-mailem

Zanechte váš e-mail, abyste o aktuálních dotačních možnostech věděli jako první

Přihlášením k odběru newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Nesprávný formát e-mailu.

Aktuální dotační programy

Nemovitosti - Pomoc po tornádu rekonstrukce a rozšíření objektů zasažených tornádem
Inovační vouchery nákup expertních služeb v oblasti inovací
Zobrazit vše
  • bezplatná konzultace vašeho záměru
  • příprava dotačního projektu
  • zpracování žádosti o dotaci
  • realizace výběrového řízení
  • administrace projektu po schválení dotace
Chci se poradit
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Informace o zpracování osobních údajů