Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Informační portál o dotacích pro podnikatele

přináší

Pro více informací volejte
800 505 565

"IT start-upy si rozdělí až 300 miliónů," říká odborník na finanční podporu z EU Milan Struna

14. září 2016

Ještě v průběhu září by v programu ICT a sdílené služby mělo dojít k vyhlášení výzvy pouze pro IT start-upy. Začínající podnikatelé si mezi sebe rozdělí 300 miliónů z EU. Kam mohou finance z EU start-upy posunout a co je důležité vědět o přípravě žádosti, vysvětluje Milan Struna ze společnosti eNovation.

Jak je v této výzvě vlastně definován IT start-up, JENŽ může o finanční podporu žádat?

Žadatelem může být firma či fyzická osoba, která splňuje parametry tzv. mikropodniku. To znamená, že má méně než 10 zaměstnanců, a to včetně zaměstnanců majetkově propojených subjektů (jako jsou mateřské a dceřiné společnosti). Druhou důležitou podmínkou je, aby se jednalo o „mladý“ podnik, který v době podání žádosti nemá více než dvě uzavřená účetní období. Žadatelem musí být subjekt, který bude vyvíjet nový software nebo upgradovat stávající. 

V čem peníze z EU IT start-upy podpoří, kam je mohou posunout?

Finanční podpora se vztahuje na mzdy vývojářů ve výši 60 % jejich superhrubých mezd, na služby poradců a expertů, na studie, nákup softwaru, hardwaru i sítí, které jsou nutné k vývoji zamýšleného softwarového řešení. Vztahuje se i na nájem kanceláří, kde budou pracovat vývojáři podílející se na realizaci projektu. Kromě urychlení vývoje nového softwarového produktu a jeho uvedení na trh může šikovný start-up využít plody dotace k expanzi a rozvoji firmy.

Začínající podnikatelé většinou nemají příliš zájem využívat finanční podporu z EU. Odrazuje je především poměrně náročná administrativa…

Papírování není málo a potřeba je prostudovat i stohy dokumentů. Když však firma, ať už sama nebo s odborníkem, dotáhne projekt do konce, výsledek stojí za to. Finanční podpora významně posune podnikání firmy, tím spíše té začínající. O finanční podporu z EU žádá i řada velkých IT firem jako Y Soft Corporation nebo Wincor Nixdorf. 

Poradíte IT start-upům, jak zvýšit šanci na schválení projektu?

Firma musí vyvíjet nové ICT řešení anebo chystat upgrade původního. Musí také založit provozovnu mimo Prahu. Co je však opravdu důležité, je včasná a kvalitní příprava žádosti. Čas kvapí a do vyhlášení výzvy ho mnoho nezbývá. Podnikatelé někdy přípravu žádosti podcení a na výsledku je to znát. Projekt zbytečně ztrácí body, což by se v případě kvalitně připravené žádosti nemuselo stát. Jde tedy hlavně o čas a kvalitu projektu.   

Představme si, že jsem z IT start-upu a hledám informace, co obnáší zpracování žádosti. Kde je hledat?

Informace se dnes dají načerpat na bezplatných odborných webinářích a seminářích k dotačním výzvám a firmy často využívají i osobní konzultace s odborníky, které bývají rovněž poskytovány zdarma. Taková schůzka se dá využít i pro rozhovor o projektu, který by firma ráda uvedla v život. Odborníci realisticky posoudí, jak vidí šance daného projektu na úspěch a zdá má vůbec smysl o podporu z EU usilovat. Během dialogu se navíc někdy ukážou takové cesty k dotaci, které firma dříve neviděla.  

Součástí každé žádosti je podnikatelský záměr, ve kterém musí být projekt podrobně popsán včetně finanční a marketingové analýzy. Je v silách začínajícího podniku samostatně připravit žádost tak, aby obstála před schvalovací komisí? 

Samozřejmě. Ale nebudu říkat, že je to procházka růžovou zahradou a že to nevyžaduje spoustu času. Je třeba projít stohy dokumentů a mít trochu trpělivosti s informačním systémem MS2014+, ve kterém žadatel žádost o podporu podává. Příprava zabere tak 160 hodin času. Když si ji pod sebe vezme dotační společnost, odbaví valnou většinu práce a šance na schválení projektu se samozřejmě zvyšuje. Na firmě pak zůstane tak 20 hodin práce. Dodává hlavně technické podklady a potřebná data. Ani odborníci na dotace však nepřipraví kvalitní žádost za 3 dny. Proto znovu upozorňuji, že není užitečné nechávat ji na poslední chvíli.

Více informací je možné získat na bezplatných odborných webinářích v termínech 5. a 25. října nebo přímo na osobní schůzce s dotačními odborníky. Pro termín schůzky volejte na 255 785 575. 

Dotazník žadatele o dotaci

Zjistěte, které dotační programy jsou pro vás vhodné.

Aktuality e-mailem

Zanechte váš e-mail, abyste o aktuálních dotačních možnostech věděli jako první

Přihlášením k odběru newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Nesprávný formát e-mailu.

Aktuální dotační programy

Aplikace na mzdy a materiál
Inovace výrobní technologie vč. nehmotného majetku a investic do nemovitostí
Potenciál pořízení výzkumného vybavení
Zobrazit vše
  • bezplatná konzultace vašeho záměru
  • příprava dotačního projektu
  • zpracování žádosti o dotaci
  • realizace výběrového řízení
  • administrace projektu po schválení dotace
Chci se poradit
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Informace o zpracování osobních údajů