OPPIK končí, nové programy nastoupí už v říjnu

Navštívit

Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Informační portál o dotacích pro podnikatele

přináší

Pro více informací volejte
800 505 565

Několikanásobně vyšší šance na úspěch pro výrobní firmy

Několikanásobně vyšší šance na úspěch pro výrobní firmy

4. duben 2019

Vybrané regiony letos nabízí podnikatelům extra výhodu oproti zbytku ČR. „Promarnit šanci na využití tzv. integrovaných teritoriálních investic by byla velká škoda,“ říká Jiří Kvíz, ředitel společnosti enovation.

Nové regionální dotace jsou navíc dobrou zprávou nejen pro ty firmy, kterých se týkají, ale i pro všechny ostatní - počet žádostí se totiž rozmělní mezi celostátní a regionální programy a šance na úspěch tak vzrostou v obou případech. 

Co znamená zkratka ITI a proč by se o ni měly české podniky zajímat?

ITI (integrované teritoriální investice) představují nástroj regionů k lokálnímu využití evropských strukturálních a investičních fondů. ITI výzvy jsou na rozdíl od těch celostátních administrovány a hodnoceny na regionální úrovni (především na úrovni magistrátů největších měst). Jejich cílem je minimalizovat, ideálně eliminovat, slabá místa v jednotlivých podporovaných regionech. ITI otevírají podnikům v daných oblastech vyšší šance na úspěšné získání dotace.

Jak jsou určeny podporované oblasti?

Z geografického hlediska jsou pro podnikatele relevantní výzvy ITI spuštěny ve 4 územích (tzv. aglomeracích). Výhodnějšího režimu dosáhnou firmy z Královehradeckého, Pardubického, OlomouckéhoOstravského regionu.

Jaký rozdíl oproti celostátním výzvám ITI přináší českým podnikům?

Zjednodušeně řečeno, podá-li žádost podnik do standardní výzvy v celostátním programu OPPIK (např. v programu Technologie), soupeří s žádostmi podnikatelů z celé ČR. Pokud však, například olomoucký podnikatel, podá žádost do ITI výzvy v rámci tzn. Olomoucké aglomerace, konkurenty budou žádosti podnikatelů pouze z této aglomerace.

Z jakých dotačních programů ITI lze čerpat? Jsou zde rozdíly oproti celorepublikovým výzvám?

Ano, je to tak. Většina ITI výzev kopíruje ty celostátní. V rámci ITI půjde získat dotaci z programů InovaceAplikacePotenciálTechnologie, či Nemovitosti. V některých regionech je ale možné čerpat dotace na aktivity, které už z celostátních programů OPPIK dotovat nepůjde. Např. peníze na nové vybavení pro výzkum a vývoj z programu Potenciál už získají jenom firmy s provozovnou na Olomoucku, Královéhradecku nebo Pardubicku.


Jak má český podnik postupovat, pokud chce žádat o dotaci v ITI výzvách?

Nejprve se musí přesvědčit o tom, že záměr tematicky odpovídá některé z vypsaných ITI výzev, které budou v dané aglomeraci vyhlášeny. Je také třeba si ověřit, zdali místo realizace projektu spadá do podporovaného území.  Je nutné definovat soulad záměru s regionální ITI strategií (zpravidla se jedná o dokumenty čítající stovky stran). Jakmile jsou splněny tyto základní podmínky, doporučil bych pomoc dotačního specialisty, který ověří, že záměr je nejenom tematicky v pořádku, ale bude mít zároveň reálnou šanci dosáhnout na stanovený počet bodů, který je nutný v hodnocení získat. Důležité je také nepodcenit veškeré práce s přípravou předběžné a následně plné žádosti, aby přípravy nepřišly vniveč.

Dotační výzvy regionálních programů budou otevřeny až do příštího roku, čím dříve však firma žádost podá, tím spíš dotaci skutečně získá. Rozhodovat bude kromě kvality projektu také rychlost.

Jak postupovat, když chcete evropské dotace?

Přijďte na některý z našich dubnových seminářů, kde se dozvíte vše potřebné, nebo si domluvte individuální bezplatnou konzultaci na tel. 222 523 549 nebo e-mailu enovation@enovation.cz

Praha

9. 4.

Chci se přihlásit

Hradec Králové

10. 4.

Chci se přihlásit

Brno

11. 4.

Chci se přihlásit

Olomouc

16. 4.

Chci se přihlásit

Ostrava

17. 4.

Chci se přihlásit

Dotazník žadatele o dotaci

Zjistěte, které dotační programy jsou pro vás vhodné.

Aktuality e-mailem

Zanechte váš e-mail, abyste o aktuálních dotačních možnostech věděli jako první

Přihlášením k odběru newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Nesprávný formát e-mailu.

Aktuální dotační programy

Nemovitosti - Pomoc po tornádu rekonstrukce a rozšíření objektů zasažených tornádem
Inovační vouchery nákup expertních služeb v oblasti inovací
Zobrazit vše
  • bezplatná konzultace vašeho záměru
  • příprava dotačního projektu
  • zpracování žádosti o dotaci
  • realizace výběrového řízení
  • administrace projektu po schválení dotace
Chci se poradit
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Informace o zpracování osobních údajů