OPPIK končí, nové programy nastoupí už v říjnu

Navštívit

Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Informační portál o dotacích pro podnikatele

přináší

Pro více informací volejte
800 505 565

Občas jdu hlavou proti zdi  - nový předseda APEF nejen o průtazích v hodnocení projektů OPPIK

Občas jdu hlavou proti zdi - nový předseda APEF nejen o průtazích v hodnocení projektů OPPIK

7. duben 2016

Totální deziluze. Tak vidí CEO společnosti eNovation Jiří Pavlíček, který je od 1. 4. 2016 předsedou Asociace pro evropské fondy (APEF), náladu české podnikatelské scény. Důvod? Tristní stav hodnocení nových dotačních programů.

Kategorie: Napsali o nás

Jak stručně popsat aktuální stav žádostí v OPPIK a s tím spojenou náladu žadatelů?

Mezi českými podnikateli je cítit až hmatatelná nechuť způsobená laxností a nečinností odpovědných orgánů. A není se čemu divit. Vždyť loni v prosinci podaly české podniky více než čtyři tisíce žádostí o dotační podporu ve stěžejních programech OPPIK a k 1. 4. nebyl vyhodnocen ani jediný. Počet těch, které prošly formálním hodnocením, bychom s trochou nadsázky mohli spočítat na prstech. 

Takové administrativní průtahy asi nemohou zůstat bez důsledků 

Důsledky jsou bohužel nevratné. Kdyby byl projekt podniku zamítnut, přizpůsobí tomu management své investiční plánování. Takto mají ale stovky firem doslova svázané ruce. Nacházejí se v nezáviděníhodné situaci, ve které nemohou sami nic aktivně ovlivnit. Nejistota a neustálé průtahy jsou z pohledu investičního plánování snad to nejhorší, co se podniku může přihodit. 
Lze toto označit za jiné než arogantní chování ze strany odpovědných orgánů? A to nemluvím o možných ekonomických dopadech v podobě nedočerpání několika desítek miliard korun. Jsme na nejlepší cestě k promarnění poslední šance na využití finančních zdrojů z EU. 

Dá se už tak značný časový skluz nějak vybalancovat?

Záchranným lanem by mohli být nezávislí externí hodnotitelé. Jenže všechny projekty jsou vyhodnocovány tzv. interními hodnotiteli Ministerstva průmyslu a obchodu, kterých je nedostatek a k tomu se jedná z velké části o vysokoškolské absolventy. Nic proti absolventům. Naopak. Tato činnost se však skutečně neobejde bez odpovídající praxe, kvalifikace a zkušenosti. Navíc celý dotační program praská ve švech řadou nových pravidel, která se mění jako počasí a v některých případech je těžko vykládá i odpovědný úřad CzechInvest. 

Co plánujete během svého půlročního předsednictví v APEF? 

Dlouhodobě se obecně snažím dosáhnout toho, aby se řídící orgány a žadatelé nevnímali jako boxeři v ringu, ale jako partneři. Chci připomínat, že pro efektivní změnu je potřeba aktivně upozorňovat na nejasnosti v dotačním procesu, nebát se je „křičet do světa“ a stát si za nimi. Vizí APEFu je zlepšení reputace samotných dotací EU narušené korupčními kauzami a obnovení důvěry veřejnosti. Zde ale potřebujeme součinnost odpovědných orgánů.
Vnímám sice občas, že jdu hlavou proti zdi, přesto chci s maximálním úsilím bojovat za snížení administrativní náročnosti procesu realizace a řízení dotovaných projektů. Od toho Asociace v roce 2014 vznikla, od toho se sdružujeme. 

Dotazník žadatele o dotaci

Zjistěte, které dotační programy jsou pro vás vhodné.

Aktuality e-mailem

Zanechte váš e-mail, abyste o aktuálních dotačních možnostech věděli jako první

Přihlášením k odběru newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Nesprávný formát e-mailu.

Aktuální dotační programy

Nemovitosti - Pomoc po tornádu rekonstrukce a rozšíření objektů zasažených tornádem
Inovační vouchery nákup expertních služeb v oblasti inovací
Zobrazit vše
  • bezplatná konzultace vašeho záměru
  • příprava dotačního projektu
  • zpracování žádosti o dotaci
  • realizace výběrového řízení
  • administrace projektu po schválení dotace
Chci se poradit
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Informace o zpracování osobních údajů