Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Informační portál o dotacích pro podnikatele

přináší

Pro více informací volejte
800 505 565

OPPIK letos mění pravidla, žadatelé o dotaci nesmí otálet

OPPIK letos mění pravidla, žadatelé o dotaci nesmí otálet

28. leden 2016

Ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje pro letošní rok dvě vlny dotačních výzev v OPPIK. První, menší, přijde v květnu, většina důležitých programů podpory OPPIK bude vyhlášena v srpnu. Úředníci budou další čtvrtinu z celkové alokace OPPIK, 116 mld. korun, rozdělovat podle nových pravidel.

Jaké změny si úředníci na podnikatele přichystali pro letošní dotační výzvy?

Oproti minulým letům MPO do budoucna nepočítá s předběžnými žádostmi o dotaci. V programech podpory OPPIK tím odpadá dvoukolové podávání žádostí. Je sice pravda, že loni byly předběžné žádosti spíše formalitou – jejich gró spočívalo ve formuláři finanční analýzy, který slouží pro posouzení, zdali je žadatel ekonomicky schopen splnit podmínky dotace, velkým sítem předběžné žádosti nebyly – jejich zrušení bude ale mít vliv na přípravu projektů. Jednoznačně se zkrátí lhůty. Ve výzvě může být dokonce napsáno, že příjem žádostí bude umožněn již během několika málo dnů, jako např. u III. výzvy programu Technologie. Dnem podání předběžné žádosti bylo navíc umožněno zahájit práci na projektu, výdaje byly tzv. způsobilé.

 

Kolik času je v ideálním případě potřeba k přípravě projektu?

Liší se to program od programu. Dotační specialista dokáže kvalitně napsat větší část žádosti v řádu dnů. Pro většinu projektů je však zapotřebí vycházet z odborných dokumentů jako třeba energetické posudky, projektová dokumentace pro stavební povolení, položkový rozpočet, jejichž příprava zabere i několik měsíců. Zejména projekty v programech Úspory energie, Nemovitosti, Školicí střediska, InovacePotenciál s tím mohou mít problém. Podnikatel zde totiž závisí na práci externích odborníků na energetiku nebo projektantů, kteří nemusí mít volnou kapacitu, aby podklady stihli připravit včas.

 

Jak by tedy měl žadatel o dotaci postupovat?

Podle nastavení OPPIK pro rok 2016 se zdá, že úředníci tlačí podnikatele k tomu, aby připravovali projekty tak trochu naslepo. Je nutné zahájit přípravu ještě v době, kdy nejsou známé finální podmínky programu. Existuje tedy šance, že se na poslední chvíli změní důležité kritérium, a práce tak bude zbytečná. A samozřejmě platí i již zmíněné omezení způsobilosti nákladů. Pokud se podnikatel začne připravovat s předstihem, zadá například energetický posudek nebo kalkulaci položkového rozpočtu, nebude možné tyto práce realizované ještě před vypsáním výzvy nechat proplatit z dotace.

 

Jaká jsou tedy pozitiva?

Předpokládáme, že se letošní výzvy nebudou zásadně odlišovat od těch loňských. Rámcově by měly odpovídat, jen bude nutné pracovat s větším předstihem a pořádně si rozložit práci na projektu. Část našich klientů si to již uvědomuje a začínáme s nimi jednat o projektech, jež chceme mít rámcově připraveny do letních prázdnin, abychom vše po vyhlášení výzvy pouze finalizovali a podali mezi prvními. MPO totiž oznámilo, že při překročení dostupné alokace může příjem žádostí o dotaci uzavřít již 14 dnů po jeho zahájení. Když budeme se zájemci o dotaci včas v kontaktu, dokážeme například poradit, co je zapotřebí připravit již v březnu a co bude možné řešit až na začátku letních prázdnin. Velmi jednoduše: čím dříve začneme, tím větší šanci na získání dotace bude podnikatel mít.

Dotazník žadatele o dotaci

Zjistěte, které dotační programy jsou pro vás vhodné.

Aktuality e-mailem

Zanechte váš e-mail, abyste o aktuálních dotačních možnostech věděli jako první

Přihlášením k odběru newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Nesprávný formát e-mailu.

Aktuální dotační programy

Vysokorychlostní internet: Tvorba digitálních technických map pořízení a rozvoj digitálních technických map (DTM) a souvisejícího informačního systému
Czech Rise Up - Chytrá opatření proti COVID-19 na pořízení materiálu, mzdy a financování řešení
Zobrazit vše
  • bezplatná konzultace vašeho záměru
  • příprava dotačního projektu
  • zpracování žádosti o dotaci
  • realizace výběrového řízení
  • administrace projektu po schválení dotace
Chci se poradit
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Informace o zpracování osobních údajů