Cílem dotačního programu Školicí střediska je vytvořit a zlepšit technické zázemí podnikatelského sektoru pro vzdělávání. Naneštěstí pro velké podniky mohou podpory těchto aktivit do roku 2020 využít pouze firmy do 250 zaměstnanců. V malých a středních podnicích se mohou radovat i z toho, že Školicí střediska oproti většině jiných programů umožňují získat dotaci ve výši 50 % způsobilých nákladů (běžně EU přispívá 45 %). Nicméně pozor, jedná se o podporu v režimu de minimis (zaklínadlo znamenající omezení dotací pro podnikatele na 200 tis. euro během tří let napříč různými programy podpory).
na co je možné získat dotaci?
Jako jeden z mála programů dotují Školicí střediska novostavby, ale podporována je samozřejmě i varianta rekonstrukce objektu. V první výzvě nebude možné získat dotaci na nákup nemovitostí či budov. Ať již se stavebními pracemi nebo bez nich, je v programu možné získat dotaci na vybavení školicích prostor, čímž se rozumí dlouhodobý majetek nezbytný pro školení - typicky se jedná o nábytek, prezentační techniku, hardware a software pro školené i školitele. Předmětem projektu nemusí být pouze celá budova, zcela běžné jsou projekty vztahující se např. k jedné místnosti. Základní podmínky programu totiž stanovují, že dotovaný majetek se smí v pětileté době udržitelnosti využívat výhradně pro školicí aktivity.
Velmi vítaným vylepšením oproti dřívějšku je možnost získat dotaci také na služby lektorů. Zde mohou střední podniky čerpat podporu až 200 tis. korun a malé podniky mohou získat až 100 tis. korun. Celkový evropský příspěvek na jeden projekt nesmí přesáhnout hranici 5 mil. korun.
Při rozhodování o využití programu by zájemci měli zvážit i dvě další podmínky. První z nich je pravidlo stanovující, že většina školených lidí v podpořeném středisku (ať už se jedná o zaměstnance žadatele nebo ne) musí pocházet z tzv. podporovaných odvětví, mezi které patří zpracovatelský průmysl, stavebnictví, těžba a dobývaní, zpracování odpadů, ICT apod. Druhá klíčová podmínka se týká frekvence užívání školicího střediska. Dříve volné pravidlo, že objekt musí být vytížen minimálně 30 % pracovních dní v roce, je nyní doplněno o definici „vytíženosti“. Za vytížený den se považuje takový, kdy je kapacita školicího střediska naplněna alespoň z 50 % (lidsky řečeno je tedy obsazena alespoň polovina židlí) a čistá doba školení dosahuje alespoň 180 minut.
Při přípravě dotačních projektů je taktéž nezbytné, aby žadatel dobře promyslel celý harmonogram. K plné žádosti již totiž bude zapotřebí doložit stavební povolení v právní moci (pokud samozřejmě projekt podléhá stavebnímu povolení) a to i v případě, že stavební náklady nejsou zahrnuty do dotačního projektu. V první výzvě Školicích středisek bude plnou žádost nutné doložit do listopadu 2015.