OPPIK končí, nové programy nastoupí už v říjnu

Navštívit

Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Informační portál o dotacích pro podnikatele

přináší

Pro více informací volejte
800 505 565

Podniky chtějí jednodušší čerpání dotací

Podniky chtějí jednodušší čerpání dotací

1. duben 2014

Čeští podnikatelé mají o evropské dotace velký zájem, v rámci jejich čerpání by však uvítali celkové snížení administrativní zátěže a zavedení jasných metodik a pravidel u jednotlivých operačních programů.

Kategorie: Novinky OPPIK

Čeští podnikatelé mají o evropské dotace velký zájem, v rámci jejich čerpání by však uvítali celkové snížení administrativní zátěže a zavedení jasných metodik a pravidel u jednotlivých operačních programů.

V březnu 2014 jsme mezi českými podnikateli realizovali průzkum týkající se čerpání evropských dotací. Jak ukázaly jeho výsledky, o dotace je mezi podnikateli velký zájem, jako hlavní překážky jejich využití však podnikatelé vnímají přílišnou administrativní zátěž a nejasné metodiky u jednotlivých operačních programů.

„V novém dotačním období by mělo opravdu dojít ke zjednodušení pravidel pro čerpání dotací a zpřehlednění celého systému operačních programů,“ říká specialista na dotace pro podniky Mgr. Jiří Kvíz ze společnosti eNovation s.r.o. „Dotace by tak pro podnikatele mohly být ještě atraktivnějším nástrojem financování projektů než doposud. V nadcházejícím dotačním období se připravují také nové formy financování v rámci tzv. finančních nástrojů,“ dodává. Ty plánuje využít přibližně čtvrtina dotázaných podniků.

Podnikatelé, kteří dotace již využili, se ve velké míře shodují v tom, že na jejich podnikání měly pozitivní efekt. Nejlépe přitom dopadl Operační program Podnikání a inovace, který 72% respondentů, kteří jej využili, ohodnotilo nejvyšší známkou v hodnocení pozitivních dopadů na jejich podnikání. Dobře si tento operační program stojí také v hodnocení pozitivních dopadů dotace na region. Mezi nejhůře hodnocené programy  se v tomto ohledu překvapivě zařadily Regionální operační programy, u kterých má být paradoxně zvýšení konkurenceschopnosti regionů, urychlení jejich rozvoje a zvýšení atraktivity pro investory, základním cílem.

Ve svých podnikatelských záměrech plánuje využítí podpory ze strukturálních fondů EU více než polovina respondentů, u těch co již dotace v minulosti využily, je přitom zájem o další grant výrazně vyšší (63%). Největší zájem je mezi podnikateli o finance na nákup nových technologií. Pouze 19% firem, které dotace doposud nevyužily, je plánuje využít v budoucnosti. Mezi nejčastěji uváděné důvody rozhodnutí dotace nevyužívat patří právě vysoká administrativní zátěž.

Průzkum také ukázal, že 60% podniků, které dotace v minulosti nevyužily, se cítí v této oblasti špatně informováno, přičemž téměř třetina respondentů to zároveň uvedla jako jeden z důvodů, proč o dotace nežádali. Lepší je situace u podniků, které dotace čerpaly – přestože pouze 12% se cítí dostatečně informováno bez nutnosti informace aktivně shánět, 58% podniků ví, jak a kde potřebné informace najít.

Související dokumenty

Dotazník žadatele o dotaci

Zjistěte, které dotační programy jsou pro vás vhodné.

Aktuality e-mailem

Zanechte váš e-mail, abyste o aktuálních dotačních možnostech věděli jako první

Přihlášením k odběru newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Nesprávný formát e-mailu.

Aktuální dotační programy

Nemovitosti - Pomoc po tornádu rekonstrukce a rozšíření objektů zasažených tornádem
Inovační vouchery nákup expertních služeb v oblasti inovací
Zobrazit vše
  • bezplatná konzultace vašeho záměru
  • příprava dotačního projektu
  • zpracování žádosti o dotaci
  • realizace výběrového řízení
  • administrace projektu po schválení dotace
Chci se poradit
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Informace o zpracování osobních údajů