OPPIK končí, nové programy nastoupí už v říjnu

Navštívit

Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Informační portál o dotacích pro podnikatele

přináší

Pro více informací volejte
800 505 565

Program Úspory energie? Alokace rozhodně nebude vyčerpána

Program Úspory energie? Alokace rozhodně nebude vyčerpána

5. květen 2016

V sobotu 30. dubna 2016 byla uzavřena první výzva programu Úspory energie v rámci OPPIK. V minulém období patřily úspory energie mezi nejžádanější dotační příležitosti pro podnikatele. Program Eko-energie (předchůdce současného programu Úspory energie) vykazoval společně s Inovacemi a Nemovitostmi nejvyšší počet podaných žádostí a největší přetlak v hodnocení.

Dalo se tedy očekávat, že nynější program na tento trend naváže, což potvrdil i zájem podnikatelů. Do prvního kola bylo podáno 1 427 předběžných žádostí v celkové výši požadované dotace téměř 10,5 mld. Kč. Jaké však bylo překvapení, když plných žádostí byla podána pouze více než třetina (585).

Celková alokace pro první výzvu je stanovena na 5 mld. Kč, z toho v plných žádostech žádají podniky o 4,7 mld. Dalo by se tedy říci, že alokace bude téměř celá vyčerpána. Zdání však klame. Více než 60 % žádostí totiž podaly velké podniky, pro které je však alokace nastavena na 40 %. Přitom se navíc nedá očekávat stoprocentní úspěšnost. Je třeba počítat s tím, že mnoho projektů neprojde nynějším tvrdým sítem kritérií a omezení. Současná alokace tedy rozhodně nebude využita. Ministerstvo průmyslu a obchodu bude rádo alespoň za poloviční čerpání.

Nezbývá, než doufat…

Nabízí se otázka: Jak je možné, že program, o který byl vždy vysoký zájem a v minulém programovacím období patřil mezi nejoblíbenější, nyní zažívá takový pokles obliby? Důvodů je několik. Především se jedná o nesmyslně nastavená výběrová kritéria.

Uveďme příklad, jenž hovoří za vše. Projekt, který dosahuje 20% úspory energie a jeho způsobilé výdaje na roční redukci CO2 jsou 80 Kč/kg CO2, by v Eko-energiích (OPPI) získal za tato dvě kritéria celkem 41 bodů. V nových Úsporách energie (OPPIK) by však dosáhl pouze na 27 bodů. I po započítání dalších bodů bude tento projekt v novém období jen stěží zdolávat klíčovou hranici přijatelnosti 60 bodů. Nemá tedy šanci na úspěch. Pokud do toho započítáme problém s doložením hospodárnosti, se kterým se potýkají všechny programy OPPIK, je naprosto zřejmé, v čem je problém současného nezájmu podnikatelů o investice na energetickou efektivnost.

Druhým důvodem je omezení alokace pro velké podniky na 20 % z celkové alokace. Pro první výzvu bylo omezení zmírněno a alokace byla nastavena na 40 %. I přesto však bylo do první výzvy podáno více než 60 % projektů velkých podniků. Právě ty totiž tvoří největší úsporu energie a jejich omezení je tedy zcela nesmyslné.

Ministerstvo průmyslu a obchodu již avizovalo zmírnění některých kritérií a zahájení jednání s Evropskou komisí o snížení nebo zrušení kritéria omezení velkých podniků. Nezbývá tedy než doufat, že se program Úspory energie opět stane stejně žádaným jako jeho předchůdce.   

 

Dotazník žadatele o dotaci

Zjistěte, které dotační programy jsou pro vás vhodné.

Aktuality e-mailem

Zanechte váš e-mail, abyste o aktuálních dotačních možnostech věděli jako první

Přihlášením k odběru newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Nesprávný formát e-mailu.

Aktuální dotační programy

Nemovitosti - Pomoc po tornádu rekonstrukce a rozšíření objektů zasažených tornádem
Inovační vouchery nákup expertních služeb v oblasti inovací
Zobrazit vše
  • bezplatná konzultace vašeho záměru
  • příprava dotačního projektu
  • zpracování žádosti o dotaci
  • realizace výběrového řízení
  • administrace projektu po schválení dotace
Chci se poradit
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Informace o zpracování osobních údajů