OPPIK končí, nové programy nastoupí už v říjnu

Navštívit

Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Informační portál o dotacích pro podnikatele

přináší

Pro více informací volejte
800 505 565

První projekty posunuty k věcnému hodnocení

První projekty posunuty k věcnému hodnocení

18. leden 2016

Co se momentálně děje s žádostmi o dotaci z OPPIK a kdy zájemci o dotaci zjistí, jestli uspěli? Otázek k současnému stavu OPPIK je spousta, přesných informací a odpovědí bohužel poskrovnu. Přinášíme první část rozhovoru s Ing. Michalem Pácalem.

V prvních výzvách OPPIK připravil projektový manažer společnosti eNovation Michal Pácal 18 projektů. Jednalo se především o žádosti o dotaci z programů Nemovitosti, Technologie, PotenciálInovace. Některé z jeho projektů již úředníci formálně zkontrolovali a předali k faktickému hodnocení. Zeptali jsme se vedoucího Regionální dotačního centra eNovation v Chomutově na současnou situaci v OPPIK.

Zahájili již úředníci hodnocení žádostí o dotaci?

Podle informací z CzechInvestu probíhá formální hodnocení žádostí o dotaci podaných na začátku prosince. Část projektů, které jsem na sklonku roku připravil, již prošla formálním schválením, tři další mi byly vráceny k doplnění. Úředníci si vyžádali doplnění drobných nesrovnalostí v dokumentech jako upravení seznamu činností podle NACE kódů nebo adres místa realizace projektu. Teprve poté byly projekty posunuty k věcnému hodnocení.

Jak se o požadavku na doplnění žadatel dozví?

V praxi žadatel obdrží v systému MS2014+ depeši, která ho vyzve k dodání informací. Dnem doručení se rozbíhá lhůta pěti pracovních dnů, kdy je nutné reagovat, jinak hrozí zamítnutí žádosti. CzechInvest bohužel nebere ohled na dovolené nebo nemoc, proto si žadatel musí dát pozor, aby lhůtu nepromeškal. Rozhodně se vyplatí někoho pověřit pravidelným sledováním žádosti v systému, případně doporučuji nastavit automatické zasílání emailů a SMS. Když je vše v pořádku, objeví se v MS2014+ informace, že žádost o podporu splnila formální náležitosti a byla postoupena do dalšího hodnocení.

Co obnáší pojem další hodnocení?

Jde o faktické zhodnocení projektu, o obodování jednotlivých aspektů žádosti, které je základním vodítkem pro přidělení, nebo nepřidělení dotace.

Kdy bude věcné hodnocení žádostí probíhat?

Bohužel je to velká neznámá. Ministerstvo průmyslu a obchodu teprve na konci minulého roku vyhlásilo výběrová řízení na externí hodnotitele projektů. Lze z toho usuzovat, že kapacity k hodnocení stále nejsou dostatečné. Stále navíc není vyřešeno, v jaké míře budou žádosti hodnotit spíše úředníci MPO, nebo externisté. Systém MS2014+ rovněž v současné době zřejmě není na hodnocení žádostí a vydávání Rozhodnutí o poskytnutí dotace nastaven, respektive dostatečně vyzkoušen, bude tedy nutné zaúkolovat i vývojáře.

Nezbývá tedy než čekat?

Co se již podaných žádostí týká, tak ano. Podnikatelé samozřejmě již mohou své projekty realizovat, ale nemohou si být jistí, že jim bude dotace přidělena. Hodně našich klientů ovšem již vypisuje výběrová řízení a shání dodavatele stavebních prací nebo strojů. Doufáme, že vyrozumění o přidělení dotace u průběžných výzev dostanou žadatelé na přelomu dubna a května. Jedná se však o odhad, spíše o optimistickou variantu. U kolových výzev bude hodnocení pravděpodobně delší, věřím, že vše bude jasné do poloviny roku.

Dotazník žadatele o dotaci

Zjistěte, které dotační programy jsou pro vás vhodné.

Aktuality e-mailem

Zanechte váš e-mail, abyste o aktuálních dotačních možnostech věděli jako první

Přihlášením k odběru newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Nesprávný formát e-mailu.

Aktuální dotační programy

Nemovitosti - Pomoc po tornádu rekonstrukce a rozšíření objektů zasažených tornádem
Inovační vouchery nákup expertních služeb v oblasti inovací
Zobrazit vše
  • bezplatná konzultace vašeho záměru
  • příprava dotačního projektu
  • zpracování žádosti o dotaci
  • realizace výběrového řízení
  • administrace projektu po schválení dotace
Chci se poradit
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Informace o zpracování osobních údajů