OPPIK končí, nové programy nastoupí už v říjnu

Navštívit

Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Informační portál o dotacích pro podnikatele

přináší

Pro více informací volejte
800 505 565

Systém MS2014: střídavě oblačno, dlouhodobá předpověď nejasná

Systém MS2014: střídavě oblačno, dlouhodobá předpověď nejasná

9. březen 2016

Oproti loňskému červnu, kdy jsme o MS2014+ psali naposledy, se změnilo mnohé. Trochu se sice vyjasnilo, ale fungování systému je od dokonalosti stejně daleko jako dlouhodobá předpověď počasí.

Kategorie: Administrace dotace

„Mezi půl osmou a devátou večer mi přišlo 81 SMS zpráv a emailů. Pak jsem si nastavení alertů ze systému MS2014+ raději vypnul,“ vypráví projektový manažer společnosti eNovation Daniel Žáček. „Pokud si otevřete již podaný projekt k doplnění některých dokumentů, upozorní vás automaticky generovaná zpráva. Má ale přijít jen jedna, není možné, aby systém nekontrolovaně spamoval celou schránku,“ doplňuje nedávný příklad potýkání se se systémem pro administraci evropských dotací Jiří Pavlíček, jednatel společnosti eNovation. Dotační specialista Danielem Žáčkem přibližuje, s čím se aktuálně v systému MS2014+ uživatelé potýkají.

Jak se systém posunul od chvíle, kdy jste připravoval předběžné žádosti o dotaci?

Mohu hovořit pouze o fungování MS2014+ vzhledem k projektům OPPIK, zkušenost uživatelů u ostatních programů se může do značné míry odlišovat. V obecné rovině je však vidět, že vývojáři systém neustále dávají dohromady. Upravují funkce, ale stále se objevuje spousta nedodělků. Například teprve začátkem února bylo umožněno v programu Úspory energie měnit datum splnění závazných ukazatelů. Byla taky snad již definitivně odstraněna chyba při srovnání rozpočtů v předběžné a plné žádosti o dotaci a zdá se, že konečně funguje i CBA analýza.
Nechci ale zacházet do velkých detailů. Zkušenosti se lepší, ze systému však jen pomalu mizí rozpory s metodikou a celý MS2014+ působí velmi nečitelně. Na pováženou je to v situaci, kdy ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) spojilo s fungováním systému osud veškerých dotačních projektů v období 2014 – 2020. Testování mělo podle mého probíhat mnohem déle a zapojit se do něj měli i lidé zvenku.

Jak vás při práci se systémem omezují rozpory s metodikou?

Bývá standardní, že metodické pokyny pro podávání žádostí mají vliv na fungování administračního systému. Systém by měl být jen nástrojem nikoli hybatelem změn. U MS2014+ to však funguje spíše obráceně, úředníci Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) tedy musí upravovat důležité dokumenty podle toho, co momentálně umožňuje systém. Vše se řeší za pochodu a změn je tolik, že se v tom my uživatelé ztrácíme. MMR neposkytuje potřebnou podporu ani žadatelům, pravděpodobně ani svým kolegům z resortu průmyslu a obchodu, kteří o systému mnohdy vědí méně než uchazeči o dotaci a jsou tak paradoxně sami trochu obětí MMR.

Jaké jsou důsledky chyb pro přípravu žádostí o dotaci?

Značné. Vezměte si například zmíněné závazné ukazatele v programu Úspory energie. Jedná se o jeden z klíčových údajů, který má vliv na celkové plánování workflow a prokázání požadovaných výstupů dotačního projektu. MS2014+ donedávna umožňoval nastavit splnění ukazatele pouze v době realizace projektu, metodika však pracovala s obdobím do pěti let od ukončení projektu. Pro podnikatele naprosto zásadní věc – pokud ukazatel nesplní, hrozí sankce i vrácení dotace. Vše jsme museli řešit oklikou, podvolili jsme se požadavkům systému a do poznámky uvedli skutečné údaje v souladu s metodikou. Teprve před dvěma týdny CzechInvest uvedl, že je systém konečně sladěn s metodikou. Všichni žadatelé tak musí opět sáhnout do svých projektů a závazné ukazatele upravit. Celý proces se tím natahuje a část podnikatelů začíná být zádumčivá.

Co dalšího byste jako pravidelný uživatel systému uvítal?

Měnící se metodika je už trochu evergreen. V systému ale postrádám i pořádnou nápovědu, která půjde hlouběji než obecné často kladené otázky. Když v systému najedete kurzorem na položku datum, objeví se rada „vložte datum“. Nikde se bohužel nepíše jaké datum – datum ukončení projektu, datum splnění ukazatelů? Bylo by také vhodné, aby systém umožňoval jednodušší komunikaci s řídicím orgánem. Celý systém depeší je velmi nepřehledný, zejména podnikatelé, kteří podávají více projektů, pak musí vše bedlivě hlídat. Opomenutí některého z požadavků se může krutě nevyplatit. Z uživatelského hlediska je MS2014+ velmi špatně připraven. 

Jaká jsou vaše očekávání? Kdy budou chyby odstraněny?

Je potřeba uvést, že i dřívější systémy jako Benefit7+ vykazovaly na počátku jisté problémy. Postupně se však software vylepšoval a věřím, že se tak stane i v příštích měsících. Například stabilita a plynulost MS2014+ je velmi dobrá, v tomto ohledu funguje systém spolehlivě. Lze na tom hodně postavit, bude jen záležet, jestli CzechInvest, MPO, MMR, potažmo vývojáři TESCO SW zohlední připomínky uživatelů. Doufám, že se tak stane. Bylo by však velmi optimistické tvrdit, že systém bude uživatelsky přívětivý a spolehlivý už v momentě vyhlášení srpnových výzev. Snad se vše podaří dotáhnout alespoň do konce letošního roku.

Dotazník žadatele o dotaci

Zjistěte, které dotační programy jsou pro vás vhodné.

Aktuality e-mailem

Zanechte váš e-mail, abyste o aktuálních dotačních možnostech věděli jako první

Přihlášením k odběru newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Nesprávný formát e-mailu.

Aktuální dotační programy

Nemovitosti - Pomoc po tornádu rekonstrukce a rozšíření objektů zasažených tornádem
Inovační vouchery nákup expertních služeb v oblasti inovací
Zobrazit vše
  • bezplatná konzultace vašeho záměru
  • příprava dotačního projektu
  • zpracování žádosti o dotaci
  • realizace výběrového řízení
  • administrace projektu po schválení dotace
Chci se poradit
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Informace o zpracování osobních údajů