Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Informační portál o dotacích pro podnikatele

přináší

Pro více informací volejte
800 505 565

Technologie pro začínající malé podnikatele

Technologie pro začínající malé podnikatele

22. květen 2015

Program Rozvoj pomohl v období 2007 – 2013 řadě firem s pořízením nových výrobních strojů a zařízení. Oblíbený dotační titul bohužel skončil, částečně na něj ovšem navazuje program Technologie, který je však mnohem selektivnější než jeho předchůdce.

Evropské dotace přispějí především začínajícím podnikům. Podle textu první výzvy k podávání žádosti se jedná o firmy mladší tří let či fyzické osoby – podnikatele, kteří jsou ekonomicky činní méně než tři roky. O příspěvek však mohou žádat i starší subjekty, pokud ovšem měly na tři roky přerušenu svoji činnost a nyní ji chtějí obnovit.

První výzva obsahuje omezení vzhledem k velikosti žadatele. O dotaci se totiž mohou ucházet pouze mikropodniky, tj. podniky do 10 zaměstnanců. V dalších výzvách se ale počítá s rozšířením okruhu uchazečů o malé a střední firmy do 250 zaměstnanců. Podle posledních informací se do budoucna, snad už na podzim letošního roku, počítá se změkčením parametru maximální délky existence podniku. Mohly by žádat i pětileté firmy.

Výraznou výhodu programu Technologie v porovnání s předchozím Rozvojem představuje rozšíření okruhu příjemců dle jejich ekonomické činnosti. Na dotaci ve výši 45 procent tak dosáhnou nejen průmyslové podniky, ale i stavební firmy, IT společnosti nebo podniky specializující se na obchod. V aktuální výzvě je výše dotace limitována částkou 225 tis. Kč, což znamená, že se peníze rozdělí mezi doopravdy malé investiční záměry. Výhodou je, že příjemce nebude muset realizovat složité výběrové řízení, které se řídí komplexními pravidly poskytovatele dotace.

Příjem žádostí bude zahájen již v červnu a pokračovat bude do října tohoto roku. Podávat se bude jen Plná žádost se zjednodušenou strukturou Podnikatelského záměru, tj. odpadne krok předběžné registrace. Projekt bude moci být realizován ihned po podání žádosti, před tím může žadatel provést zjednodušený interní výběr dodavatele (srovnat alespoň tři nabídky), smlouvu ovšem může podepsat až po podání žádosti.

Lze očekávat, že se vyhodnocení žádostí v této první výzvě protáhne. Žadatelé budou čekat nejméně půl roku. Po pořízení investice a schválení projektu ministerstvem podá příjemce žádost o proplacení prostředků, dotace je tedy poskytována zpětně ve výši 45 % z reálně vynaložených nákladů na pořízení technologie. Příjemce dotace nesmí zapomenout, že musí vlastnit a využívat pořízená zařízení po dobu 5 let od ukončení projektu.

Dotazník žadatele o dotaci

Zjistěte, které dotační programy jsou pro vás vhodné.

Aktuality e-mailem

Zanechte váš e-mail, abyste o aktuálních dotačních možnostech věděli jako první

Přihlášením k odběru newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Nesprávný formát e-mailu.

Aktuální dotační programy

Aplikace na mzdy a materiál
Inovace výrobní technologie vč. nehmotného majetku a investic do nemovitostí
Potenciál pořízení výzkumného vybavení
Zobrazit vše
  • bezplatná konzultace vašeho záměru
  • příprava dotačního projektu
  • zpracování žádosti o dotaci
  • realizace výběrového řízení
  • administrace projektu po schválení dotace
Chci se poradit
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Informace o zpracování osobních údajů