Úspory energie navazují na hojně využívaný program Eko-energie, jenž v minulých letech pomáhal tuzemským firmám ve dvou hlavních oblastech – energetických úsporách a obnovitelných zdrojích. V novém rozpočtovém období 2014 – 2020 byly od sebe tyto aktivity odděleny a každá spadá pod nezávislý program podpory s vlastní alokací.
Víc peněz a širší spektrum činností
Rozdílů je však víc než jen zvýšení rozpočtu z 12,5 mld. na již zmíněných 20 mld. korun. Nově bylo v programu rozšířeno rozmezí finanční podpory. Zatímco program Eko-energie podporoval jednotlivé projekty částkou od 500 tis. do 30 mil. korun, Úspory energie budou rozdělovat dotace od 500 tis. do 250 mil. korun. Míra podpory činí 50 procent způsobilých nákladů pro malé podniky, 40 procent pro střední podniky a 30 procent pro velké podniky.
Když už jsme u způsobilých žadatelů, je vhodné upozornit, že program nově počítá i s družstvy a zemědělskými podnikateli. Dotace tedy podpoří projekty realizované v následujících odvětvích: zpracovatelský průmysl, zemědělství, těžba a dobývání, výroba a rozvod energie, zásobování vodou, nakládání s odpady, sanace, stavebnictví, velkoobchod, maloobchod, doprava a skladování, informační a komunikační technologie, správa a pronájem nemovitostí, vzdělávání, zdravotní a sociální péče, vědecké a technické činnosti, administrativa a podpůrné činnosti jako cestovní ruch, zaměstnanost nebo bezpečnost.
Oproti minulému období byly rozšířeny i podporované činnosti. Bude tedy možné dotovat i nákup obnovitelných zdrojů energie pro vlastní firemních spotřebu, velkou změnou je i podpora modernizace soustav osvětlení budov a průmyslových areálů. Říkáme-li „A“, dodáme i „B“: obě zmíněné aktivity, pořízení fotovoltaického systému pro vlastní spotřebu či vysoce efektivního osvětlení, bude možné uskutečnit, jen pokud budou součástí komplexního projektu zahrnujícího i další energeticky účinná opatření.
Pozor na omezení
Během první výzvy rozdělí ministerstvo průmyslu a obchodu rovnou 5 mld. korun. Úředníci však stanovili některá omezení.
Například?
- Ačkoli na dotaci dosáhnou i velké podniky, celkem si velké firmy mohou rozdělit nanejvýš 40 procent alokace výzvy.
- Při snižování energetické náročnosti výroby a technologických procesů nesmí nová zařízení překročit dvojnásobek původní kapacity. Nahrazené zařízení navíc nesmí být nadále využívána.
- Projekty, které dosáhnou vnitřního výnosového procenta vyššího než 15 %, nebude možné podpořit dotací, ale tzv. finančními nástroji (úvěry, záruky).
- Pokud si investice žádá posouzení v územním a stavebním řízení, musí být veškerá rozhodnutí doložena už při podání plné žádosti (územní rozhodnutí s právní mocí, územní souhlas, účinná veřejnoprávní smlouva, stavební povolení, kladné vyjádření stavebního úřadu k ohlášení stavby aj.)
I přes tato omezení zůstává program Úspory energie zajímavou možností, jak podpořit realizaci energeticky účinných a efektivních opatření, která povedou k podstatné úspoře fixních nákladů firem. Příprava projektů by vzhledem k harmonogramu výzev (příjem předběžných žádostí je umožněn už od začátku června) měla být v plném proudu. Není-li tomu tak, kontaktujte co nejdřív odborníky.